Judo jest z jednej strony szlachetną sztuką walki, z drugiej zaś dyscypliną sportu o ponad 40 latach tradycji olimpijskich. To połączenie stanowi swoisty fenomen w ofercie dostępnych na rynku zajęć.

Wiele pozostałości z kultury japońskich samurajów do dziś na co dzień funkcjonuje w judo. Sama sala – dojo (czyli „miejsce doskonalenia się”) ma specyficzny, pozytywny klimat. Obowiązuje w niej kodeks oparty na zasadach takich jak: wzajemny szacunek, posłuszeństwo i lojalność wobec nauczyciela, godne zachowanie (higiena i kultura osobista, honor, skromność) i wzajemne wspieranie się na drodze do osiągnięcia celu. Celem tym oczywiście jest samodoskonalenie (rozumiane jako rozwój umiejętności, jak i kształtowanie charakteru). Kolejna sprawa to tradycyjne japońskie stroje judogi. Każda osoba, ćwicząca na macie (poza początkującymi) posiada pas, którego kolor symbolizuje posiadany stopień szkoleniowy kyu.

W judo jest 6 kyu, którym odpowiadają kolejno pasy: VI – biały, V – żółty, IV – pomarańczowy, III – zielony, II – niebieski i I – brązowy. Czarny pas (dan) to stopień mistrzowski. Tutaj skala ma 10 oczek. To, jakże proste, a zarazem genialne oznaczenie, wytwarza klarowną hierarchię. Najmniej wtajemniczeni mają pasy w jasnych kolorach, zaś ich bardziej zaawansowani koledzy – w ciemnych. Aby awansować na wyższy stopień, należy opanować przewidziany programem szkolenia materiał oraz odczekać odpowiedni okres od poprzedniego egzaminu. Poza tym brana jest pod uwagę także postawa podczas treningów i zawodów.

Pięć powodów, dla których Twoje dziecko powinno trenować judo

Rodzice często wahają się zanim pozwolą dziecku na rozpoczęcie treningów Judo, a rozterki te wynikają z tendencyjnych opinii o sztukach walki, sportach walki, a nawet konkretnie o judo. Ja jednak mając możliwość zetknięcia się Judo w dzieciństwie, pozostanę za tę decyzję wdzięczny na zawsze.

Samoświadomość
Widok dziecka zafascynowanego tym czego się uczy, jest celem, do którego dążą chyba wszyscy rodzice. Judo niewątpliwe wzmacnia wszelkie działania edukacyjne, zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Umiejętność synchronizacji działań ciała i umysłu sprawia, że dzieci lepiej poznają nie tylko siebie, ale także innych.

Elastyczność i równowaga
Wiemy, że dzieci są podatne na różnego typu zranienia. Maluchy instynktownie starają się znaleźć wyjście z wielu sytuacji grożących urazem. Jednak Judo zwykle nie grozi urazami. Co więcej, uczenie się technik i prawidłowych ruchów powoduje, że dzieci trenujące Judo nieustannie skręcają się, obracają, zginają, a w rezultacie wzmacniają swoją elastyczność. Takie ćwiczenia również pomagają dzieciom utrzymać równowagę w momencie potknięcia się.

Koncentracja i skupienie
Biorąc udział w zajęciach Judo, adepci tego sportu muszą być nieustannie skoncentrowani na wykonywanych czynnościach, aby nie zagrozić sobie lub partnerowi. Choć obserwując zajęcia Judo może wydawać, że grupka dzieciaków uczy mocowania się i walki ze sobą, to jednak trening uczy dzieci zachowania równowagi, wyzwolenia mocy i podstaw biomechaniki, nawet jeśli maluchy w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy.

Etyka współzawodnictwa
Zawody Judo różnią się od współzawodnictwa w innych sportach walki. Rytuał kłaniania się przeciwnikowi i sędziemu wyraża podziękowanie za gotowość rywala do walki i arbitra do jej oceny. Obowiązkowy ukłon i uścisk dłoni po zakończeniu walki podkreślają znaczenie uczciwej rywalizacji.

Samoobrona
Chociaż z niechęcią myślimy, że dziecko mogłoby znaleźć się w sytuacji zagrożenia przemocą, to jednak taka możliwość zawsze istnieje. Judo nie naucza walki z użyciem broni, ani nawet ciosów (uderzeń czy kopnięć), a jednak dzieci uczą się walki wręcz i kontrolowania przeciwnika wystarczająco długo, aby mieć szansę ucieczki bez szwanku. Pewność siebie, którą daje dziecku Judo, nie pozwala się terroryzować.

Łatwo zauważyć, że te pięć omówionych spraw ma znaczenie dla najmłodszych, którzy dopiero wkraczają w życie. Są one jednak równie ważne dla ludzi, którzy weszli już w jesień swojego życia. Sprawność fizyczna, relacje społeczne, zręczność, zdrowie psychiczne, odwaga i mądrość zwieńczają życie człowieka i warunkują wartość starszych ludzi w społeczeństwie.

Będąc jako dziecko zaznajamiany z tajnikami Judo, miałem szczęście, że sekrety tego sportu ukazywali mi ludzie, którzy atrybuty tej dyscypliny sami wprowadzali w swoje życie. Zgodnie z powiedzeniem, że „nie liczy się to od czego zaczynamy, tylko to z czym kończymy, najważniejszym powodem, dla którego Twoje dziecko powinno ćwiczyć Judo, jest fakt, że dzięki temu sportowi stanie najlepszym człowiekiem, jakim tylko może być.

Zajęcia judo w naszym przedszkolu prowadzi Pan Grzegorz Słabiak w każdy piątek według następującego harmonogramu:

12.30 – 13.00 – Wesołe sówki gr I

13.00 – 13.30 – Wesołe sówki gr II/ Wiewiórki gr.I

13.30 – 14.00 – Wiewiórki gr II/ Pracowite Mrówki gr I

14.00 – 14.30 – Pracowite Mrówki gr II

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii zdjęć!

PRACOWITE MRÓWKI