CZERWIEC 2019

Pożegnanie z Fado

Zakończenie projektu PoczytajMy w ramach współpracy z Filią MBP w Tarnowskich Górach

Dzień Dziecka na Ranczo „Baranówka”

MAJ 2019

DZIEŃ RODZICA

Dnia 21 maja 2019r. dzieci z grupy Wiewiórki zaprosiły swoich rodziców do przedszkola na warsztaty plastyczno – muzyczne z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty.  Na początek dzieci zaprezentowały przygotowany program oraz wręczyły wyhodowane przez siebie kwiatki (aksamitki) we własnoręcznie ozdobionych doniczkach. Następnie przedszkolacy z Rodzicami wykonali prace plastyczne pt. „Motyle”, wykorzystując różnorodne techniki. Na koniec odbyły się tańce i zabawy przy muzyce – był twist, kaczuszki, poleczka, kankan, krakowiak i wiele innych. Uśmiechy na twarzach były bardzo szerokie, a humory dopisywały dużym i małym uczestnikom.

Plastuś mały ludzik z plasteliny

Dzień Bibliotekarza

W środę 08.05 odwiedziliśmy panią Gabrysię w bibliotece. Dzień był szczególny, bo 08.05 to Święto Bibliotekarza. Przygotowaliśmy Regulamin zachowania w bibliotece czyli co wolno a czego nie należy robić w bibliotece, narysowaliśmy ulubionych bohaterów książek oraz   sadzonkę aksamitki, którą sami sialiśmy –  to forma podziękowania dla pani Gabrysi bibliotekarki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach. Do życzeń dołożyliśmy mini koncert piosenki. Na zakończenie spotkania przeczytaliśmy książkę „Franklin mówi przepraszam”. Życzymy bibliotekarzom wszystkiego najlepszego z okazji ich święta. Dziękujemy za możliwość wypożyczenia książek, bo książka to najlepszy przyjaciel.

KWIECIEŃ 2019

W Teatrze Nowym w Zabrzu na przedstawieniu „Plastusiowy pamiętnik”

Mama i siostra Piotrka czytają „Kopciuszka” – wielki bal u Wiewiórek

Zbliża się Wielkanoc

Jak dbać o psa

PoczytajMY czyli ogrodniczki Ewa i Oliwią czytają wiersze o warzywach

Mali ogrodnicy to my czyli ogródek na parapecie

MARZEC 2019

PoczytajMY czyli Oliwia i Natalia czytają Cudaczka Wyśmiewaczka

Malowanie farbami wodnymi na mokrej kartce

Powitanie Wiosny czyli wiosenny korowód z gaikiem

Psia gra planszowa

Wiosenne zabawy z panią Krysią

Skupiamy się nad zadaniem

Nauka pływania

Mali rzeźbiarze czyli plastelinowy zawrót głowy

Paluszkowe pacynki ułatwiają zabawę w teatr

Nasza ptasia stołówka

Poznajemy rasy psów

Gra na instrumentach to jest to!!!

W oczekiwaniu na przejeżdżający pociąg

LUTY 2019

Bal karnawałowy

Cudaczek – Wyśmiewaczek

W piątek 01 lutego ramach akcji PoczytajMy  odwiedziły nas p. Gabrysia Ochmańska  z Biblioteki Miejskiej w Tarnowskich Górach Filia Osada Jana wraz z uczennicami Szkoły Podstawowej nr 10- Ewą Jeziorską i Oliwią Hreczuch.

Ewa i Oliwia przeczytały dzieciom – pierwsze z serii 18 – opowiadanie o Cudaczku-Wyśmiewaczku Julii Duszynskiej. Dziewczynki przygotowały także dla przedszkolaków plakat z Cudaczkiem, który zawisł w sali  i który ma przypominać dzieciom, że nie wolno wyśmiewać się z innych ludzi. Wiewiórki zaprosiły gości do wspólnego tańca – zatańczyliśmy razem twista i taniec ognia, a następnie wspólnie bawiliśmy się klockami.

STYCZEŃ 2019

Komputer i przedszkolacy

Podczas pobytu w przedszkolu dzieci zapoznają się ze sposobami wykorzystywania nowoczesnej technologii w życiu codziennym. Wiewiórki wspólnie z p. Małgosią uczą się obsługi komputera oraz poznają możliwości zainstalowanych programów. „Matematyczny domek Milusi”, „Mania główkowania 1 i 2”, „Czas i przestrzeń w domku Anuli” oraz „Naukowy domek Felka” pozwalają utrwalać poznany materiał np. cyfry, działania matematyczne, figury litery itd. Poprzez zabawę z komputerem dzieci uczą się spostrzegawczości, logicznego myślenia,  uważnego słuchania, współdziałania z kolegami. Najlepsza jest nauka poprzez zabawę.

Zajęcia z psem

Spotkanie z Filharmonią – głos też jest instrumentem

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka

Zimowe zabawy w ogrodzie

GRUDZIEŃ 2018

Wigilia u Wiewiórek

PoczytajMy

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

SPOTKANIE Z PSEM

LISTOPAD 2018

DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY

W ROKU SZKOLNYM 2018-2019 DZIECI Z GRUPY: WIEWIÓRKI UCZESTNICZĄ W PROJEKCIE „DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY” I CODZIENNIE W PRZEDSZKOLU MYJĄ ZĘBY (CZAS MYCIA OKREŚLA KLEPSYDRA). DZIECI ROZUMIEJĄ KONIECZNOŚĆ PROFILAKTYKI PRÓCHNICY: UNIKANIE SŁODYCZY I SŁODKICH NAPOJÓW, MYCIE ZĘBÓW I KONTROLNE WIZYTY U DENTYSTY TO CODZIENNOŚĆ PRZEDSZKOLAKÓW.

Coraz bliżej święta

Zbliża się Boże Narodzenie. Już kolejny rok Rodzice z dziećmi wspólnie dekorowali pierniki. Dzieci od rana były podekscytowane (Rodzice też), więc każdy dokładał starań, aby jak najpiękniej ozdobić pierniki. I udało się – gratulujemy pomysłów. Dziękujemy za udział 🙂 oraz przyniesienie ozdóbek na pierniki 🙂

Przygotowujemy się do śpiewania hymnu państwowego

Spacer do parku

PAŹDZIERNIK 2018

ŚWIĘTO JABŁKA

Dnia 17 października 2018r. wspólnie obchodziliśmy Przedszkolne Święto Jabłka. Różnorodność kolorów, kształtów, wielkości i smaków zainspirowała Wiewiórki do bliższego zapoznania się z tym czcigodnym owocem. Razem z panią Małgosią umówiliśmy, ze w środę czyli 17.10 nasze ubrania będą w „jabłkowych” kolorach i prawie wszyscy pamiętali J Nauczyliśmy się wierszyka o jabłku, zrobiliśmy zespołowe prace plastyczne pt. …oczywiście „Jabłko”. Następnie przygotowaliśmy wody smakowe: jabłkową, gruszkową i cytrynową, a kto miał ochotę mógł dołożyć sobie miętę do swojego kubka. Najważniejsze jednak było, że woda nam bardzo smakowała, a nie wsypaliśmy do niej w ogóle cukru. Przyszedł czas na drugie śniadanie: był sok… jabłkowy i pieczone jabłka. Po takich smakołykach poszliśmy do przedszkolnego ogrodu, gdzie ułożyliśmy z jabłek ogromne serce, a na asfalcie rysowaliśmy wiecie już co??? oczywiście jabłka.

 

WRZESIEŃ 2018

MY JESTEŚMY WIEWIÓRKAMI

Od września 2018r. nasza grupa nosi nazwę „Wiewiórki”. Jednym z pierwszych wyzwań plastycznych było …. malowanie farbami wiewiórki.

Książki to nasi przyjaciele …

Od najmłodszych lat w przedszkolu razem z panią Małgosią poznajemy książki. W tym roku szkolnym zaprosiliśmy członków naszych rodzin do wspólnego czytania. Pierwsza zgłosiła się Ewa starsza siostra Piotrka (była już u nas kilka razy). Ewa czytała dzieciom przygody „Pana Kuleczki”. Dziękujemy Ewie!!!! Zwiększa się liczba chętnych osób. Następni zgłosili się Tata Oli i Mama Grzesia.

Nasze ukochane miasto – Tarnowskie Góry

Mieszkamy w Tarnowskich Górach – mieście UNESCO. We wrześniu wyruszyliśmy śladami tarnogórskich Gwarków oglądając najważniejsze zabytki znajdujące się w centrum tj. tarnogórskie kamieniczki, rynek z Ratuszem, Kościołem Ewangelickim, studnią, Dzwonnica oraz oczywiście rzeźby Gwarków. Wycieczka była udana – wszyscy wróciliśmy do przedszkola zmęczeni ale w super humorach.

Zajęcia z psem

Od września dzieci spotykają się z psem. Wiewiórki na pierwszym spotkaniu poznały Dolly. Dogoterapia jest formą terapii wspomagającej rozwój dzieci przy udziale specjalnie wyszkolonego psa i jego przewodnika. Dogoterapia ma na celu poprawę zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Zajęcia z udziałem psów wyzwalają w dzieciach dużo pozytywnych uczuć i dobrych emocji, motywują do podejmowania działań i samodzielnego wychodzenia z inicjatywą. Zajęcia prowadzone są pod okiem specjalistów .

Cele terapii:

  • kształtowanie pozytywnych emocji dziecka w kontakcie z psem, • wyzwalanie spontanicznej aktywności dziecka, • doskonalenie sprawności ruchowej,  • rozwijanie umiejętności lokomotorycznych,  • wielopłaszczyznowe oddziaływanie psa na zmysły dziecka tj.: wzrok, słuch, dotyk, węch,  • ćwiczenie koncentracji uwagi,  • wzbogacanie zasobu słownictwa biernego i czynnego,  • poznawanie i wypowiadanie prostych komend np. „siad”,  • relaksacja, wyciszanie emocji.

Zajęcia dodatkowe z rytmiki

W grupie Wiewiórki raz w tygodniu – w czwartki – mamy dodatkowe zajęcia z rytmiki prowadzone przez panią Krysię Bytomską. Wspólne zabawy przy muzyce, tańce i piosenki, gra na instrumentach to miło spędzony czas.

Jesienny park czyli wielkie poszukiwania Wiewiórek.

W miesiącu październiku często chodzimy do parku. Obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie oraz zbieramy jesienne skarby czyli kasztany, żołędzie, liście. Za każdym razem szukamy …. prawdziwych wiewiórek – jeszcze się nie udało, ale będziemy szukać dalej.